Ekologia w przedszkolu

Ekologia w przedszkolu
Działania ekologiczne przedszkolaków

Nasze Przedszkole od kilku lat ma w swoich priorytetach dwa kierunki: rozwijanie aktywności artystycznej dzieci oraz działania ekologiczne.
Staramy się uczestniczyć w każdym, możliwym do realizacji w przedszkolu, przedsięwzięciu ekologicznym.
Nasze działania zmierzają do uzyskania certyfikatu Zielona Flaga.
Jednym z wielu działań ekologicznych naszego Przedszkola jest realizacja projektu Zielony Zakątek, założeniem którego było zorganizowanie Zielonego Zakątka w ogrodzie przedszkolnym, miejsca do prowadzenia przez dzieci prac przyrodniczych, pielęgnacji roślin i obserwacji ich wzrostu.
Dzięki naszemu Zielonemu Zakątkowi:
- nasze dzieci mają możliwość bezpośrednich działań przyrodniczych, samodzielnych hodowli, obserwacji wzrostu i rozwoju roślin, dzięki temu budzimy w nich szacunek do przyrody, aktywizujemy do działań ekologicznych,
- nasi nauczyciele mogą prowadzić edukację ekologiczną w atrakcyjny sposób, zgodnie z zasadą, iż dzieci zapamiętują najwięcej wówczas, gdy same działają,
- nasi rodzice chętnie włączają się do wspólnych działań i poprzez te działania podnoszą swoją świadomość ekologiczną.
Integracja wszystkich środowisk przedszkola w realizacji projektu była jednym z celów , został on zrealizowany. Pracownicy przedszkola wraz z dziećmi uczestniczyli w zagospodarowywaniu ścieżki, dbali o pielęgnację roślin, ale także przygotowywali festyn i kiermasz, pozyskując środki na zakup sadzonek. Rodzice wspierali nas we wszystkich działaniach , finansując wycieczki, ale też razem z dziećmi pracując w ogrodzie.
Najwięcej zadowolenia z realizacji projektu przynosi obserwacja samych dzieci. Każde wie, gdzie jest Zielony Zakątek, każde wykonało tam chociaż cząstkę pracy, lubią zaglądać tam i duże, i małe przedszkolaki. Z dumą słuchamy, jak starsze pilnują młodszych, aby nie zrywały i nie niszczyły przyrody.
Nowych wiadomości o ekologii dostarczyły dzieciom także kontakty z Toyotą – niewielu rodziców słyszało o napędzie hybrydowym, a nasze dzieci jeździły już takim samochodem! Bardzo przejęte opowiadały rodzicom o wizycie w Toyocie.
Jesteśmy dumni z posiadania szklarni – przecież tylko nasze przedszkolaki mogą samodzielnie hodować szczypiorek, natkę pietruszki nie na parapecie okiennym, a w szklarni. Pomidory wyhodowane przez dzieci mogłyby być przedmiotem zazdrości niejednego ogrodnika! Dzieci z dumą wędrowały do szklarni, aby zobaczyć, czy można zerwać sałatę, potem myły ją razem z kucharką i kładły na swoich kanapkach. I nikt nie marudził, że nie lubi sałaty! Szczypiorkiem , wyhodowanym w szklarni, częstowały wszystkie grupy, zachęcając do zjedzenia: to nasz szczypiorek. W tym roku wszystkie grupy prześcigają się w hodowli: rośnie już szczypior, ale też fasola i kwiatki.
Mamy nadzieję i przekonanie , że nasze dzieci, a także ich rodzice nie pozostaną obojętni na konieczność dbania o środowisko. Prowadzona przez czas realizacji projektu edukacja ekologiczna rozwinęła u naszych wychowanków poczucie harmonii z przyrodą, nauczyła je respektowania praw przyrody.
Organizacja konferencji Zielona Edukacja pozwoliła na wymianę doświadczeń, na dzielenie się wiedzą, była inspiracją do działań na rzecz ochrony środowiska.
W roku szkolnym 2009/2010 realizowaliśmy programy:
1)"Szkoły dla ekorozwoju", realizowany przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
2)"Kubusiowi Przyjaciele Natury" organizowany przez firmę Tymbark, pod patronatem Fundacji Partnerstwo dla środowiska,
3)"Wędrówki przedszkolaków na ratunek przyrodzie"
Otrzymaliśmy certyfikaty:
Nasze wyróżnienie!
Katarzyna Skrzypek

Certyfikat z ekologii
Katarzyna Skrzypek 19.04.2010

Przyjaciele Natury
Katarzyna Skrzypek 30.06.2010

O naszych działaniach ekologicznych można przeczytać na kolejnych zakładkach.

Wytworzył: Katarzyna Skrzypek, data: 02.10.2010 r., godz. 12.30
Wprowadził: Katarzyna Skrzypek, data: 08.11.2010 r., godz. 16.42